Keratin Bakımına Dair Bilmeniz Gerekenler

 

Yıpranmış ve mat görünümlü saçların cankurtaranı keratin bakımını ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. 

Saçların sağlıklı olması, hem kolay şekil alma hem de güzel bir görüntü açısından çok önemlidir. Özellikle sık sık boya ve ısıl işlem uygulanan saçlar bir süre sonra canlılığını kaybeder. Bu işlemlerden sonra kolayca kırılan ve kopan saç telleri can sıkıcı olabilir. Bu tür işlemleri sık sık uyguluyorsanız saçlarınızı dinlendirmek ve canlılık kazandırmak için saç botoksu uygulayabilirsiniz.

Keratin nedir?

Bir çeşit protein olan keratin maddesi birbirine sıkı sıkı tutunarak saçı oluşturur. Boya, fön, maşa gibi kimyasal ve fiziksel işlemler sebebiyle keratin yapısı deforme olabilir. Bu da saçların yıpranması ve matlaşması olarak kendini gösterir. Yıpranan saçlar nemini koruyamaz, şekil almaz bir hale gelir ve esnekliğini kaybeder, çabuk kırılır.

 

Keratin bakımı nedir?

Saçların kaybettikleri keratini geri kazanmalarını sağlamak için yapılan “saç botoksu” da denen bir bakım türüdür. Özel bir şampuan ve özel bir ilaç ile uygulanır. Evde yaptığınız yağ bakımları günü kurtarıp saçı bir süreliğine beslerken, keratin bakımı üç ay gibi bir süreyle saçlarınızın canlı ve sağıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.  

 

Keratin bakımı nasıl uygulanır?

Öncelikle, saç özel bir şampuanla yıkanır. Bu şampuan saç pullarının açılmasını sağlar. Şampuan saçta bekletilir ve bir süre sonra durulanır. Açılan pulları doldurmak için bir fırça yardımı ile keratin saça uygulanır ve 15-20 dakika kadar saçta bekletilir. Daha sonra saçlar durulanr ve preslenmeden ince bir fön çekerek saç kurutulur. Bu aşamada saçın düzleştirici ile sıkıştırılmaması gerekir. Keratin ısıl işlem gördüğünde işlevini yitirdiği için bu nokta önemlidir.

 

Keratin bakımının avantajları

– Saçın açılan pullarını doldurduğu için saç, ışığı daha doğru yansıtır ve parlak bir görünüme ulaşır.

– Saçların elektriklenmesini önleyerek saçlarınızın kabarmasının da önüne geçer.

– Üç- dört ay gibi bir süre kalıcı etki gösterir.

– Saçların düzleşmesini sağlar. Böylece günlük fön ya da düzleştirme derdinden sizi kurtarır.

 

Keratin bakımının dezavantajları

– Saçta bir süre kalıcılık sağlar fakat süre dolduğunda yeniden yapılması gerekir.

– Brezilya fönü gibi kıvırcık saçların düzleşmesinde etkili değildir.

– Sık ve agresif renk değişikliği yapan saçlarda aşırı kuruma etkisi yaratabilir.

– Ürünler formaldehit içerir. Bu madde alerjik reaksiyon yaratabilir, kanserojen etkisi olduğu da bilinen bir gerçektir. Uzun süre solunması sakıncalıdır. İyi havalandırılmış bir ortamda, maske yardımıyla uygulanmalıdır.